تمدید گواهینامه های رتبه بندی پیمانکاران

تمدید گواهینامه های رتبه بندی پیمانکاران

۱- الزامات مورد نیاز برای تمدید گواهینامه‌‌های رتبه‌بندی پیمانکاران :با توجه به اینکه گواهینامه‌های رتبه‌بندی صادر شده دارای اعتبار یکساله بوده و تاریخ برخی از آنها منقضی شده است، لذا تمدید گواهینامه های رتبه بندی پیمانکاران حداکثر برای دو بار و هر بار بمدت یکسال در صورت وجود شرایط ذیل قابل تمدید است و پیمانکاران می توانند در صورت دارا بودن این شرایط از خدمات تمدید گواهینامه های رتبه بندی پیمانکاران استفاده نمایند :

تمدید گواهینامه های رتبه بندی پیمانکاران

شرایط مورد نیاز تمدید گواهینامه های رتبه بندی پیمانکاران :

  • عدم دارا بودن تخلف و هر نوع رفتار خلاف شئون حرفه‌ای و ضوابط کانون
  • تعامل، هماهنگی و پاسخگویی مناسب و بموقع به درخواست‌های کانون
  • ارائه دادن تعهد کتبی مبنی بر اعلام تغییرات سازمانی و نیروی انسانی که سبب کاهش رتبه می‌شود
  • حفظ شرایط عضویت و پرداخت حق عضویت سالانه و دو درصد حق‌الزحمه تا زمان تمدید
  • پرداخت هزینه تمدید گواهینامه رتبه‌بندی برای دوره یکساله از تاریخ اخذ گواهینامه تا زمان تمدید طبق جداول زیر:
گروه رتبه / نوع خدمات امکان‌سنجی نظارت
رتبه‌های الف ۳۰ ۱۵
رتبه‌های ب ۱۲ ۶
رتبه‌های ج ۶ ۳

توجه :عدد ها به میلیون ریال می باشند.

تبصره ۱ : در هنگام تمدید گواهینامه مبالغ ۲% پرداختی مشاور در دوره از هزینه تعیین شده کسر خواهد شد.
تبصره ۲ : شرکت‌هایی که در مرحله ارزیابی و رتبه‌بندی اولیه رتبه‌ ج –۳ را کسب کرده‌اند ، گواهینامه آنان حداکثر با ۳ گرایش (به استثنای انرژی نفت و گاز و معادن و فلزات) تمدید خواهد شد .
هر یک از شرکت‌های مشاور پس از سه سال از تاریخ اولین رتبه ‌بندی ( و دوبار تمدید ) ، مجدداً ارزیابی و رتبه‌بندی خواهد شد ، اعتبار گواهینامه ارزیابی مجدد سه سال خواهد بود.

۲-برای ارتقاء و تمدید گواهینامه های پیمانکاران چه شرایطی مورد توجه می باشد؟ شرکت‌هایی  که رتبه‌بندی شده اند  و حداقل یکسال از تاریخ صدور گواهینامه رتبه‌بندی آنان گذشته باشد، در صورت دارا بودن و احراز شرایط بند یک این دستورالعمل و با اعلام دلایل کافی مبنی بر افزایش توانمندی و تغییرات مثبت در شاخص‌های رتبه‌بندی در هر یک از رسته‌هائی که قبلاً ارزیابی شده و رتبه مربوط را بدست آورده‌اند می‌توانند کتباً ارتقاء رتبه خود را درخواست کنند.
تبصره ۱ : درخواست رتبه‌بندی برای رسته‌ای که مشاور فاقد رتبه می‌باشد نیز در این مرحله قابل بررسی است.
تبصره ۲ : شرکت‌هائی که در ارزیابی و رتبه‌ بندی اولیه با برخورداری از امتیاز ارفاقی (موضوع بند ۴ ، آئین ‌نامه رتبه‌بندی) از حداقل رتبه برای فعالیت برخوردار شده‌اند پس از یکسال مجدداً ارزیابی خواهند شد.
تبصره ۳ : شرکت‌های درخواست‌کننده ارتقاء رتبه حداکثر از یک پایه ارتقاء می‌توانند برخوردار شوند.
تبصره ۴: شرکت‌هائی که در مرحله ارتقاء رتبه ج – ۲ یا ج – ۱ را کسب نمایند فقط در سه گرایش می‌توانند ادامه فعالیت دهند.
تبصره ۵: ارتقاء رتبه شامل امتیاز ارفاقی ( موضوع بند ۴ آئین‌ نامه رتبه‌ بندی ) سال اول نمی‌شود.
۳- هزینه ارزیابی مرحله ارتقاء از ۱۰ میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال به تناسب حجم تغییرات خواهد بود، همچنین به دبیرخانه کانون اجازه داده می‌شود به شرکت‌هائی که دفتر اصلی آنان در شهرستان‌ها است با تشخیص خود وبا ذکر دلایل تا ۲۵ درصد تخفیف دهد.
تبصره : هزینه درخواست گرایش جدید ۱۰ میلیون ریال می‌باشد.
۴- اعتبار گواهینامه رتبه‌بندی در مرحله ارزیابی ارتقاء سه سال می‌باشد لیکن کانون هر سال بر حسب وظیفه نظارتی خود به صورت دوره‌ای از شرکت‌ها بازدید و اعتبار شاخص‌ها و امتیازات کسب شده را ارزیابی خواهد کرد .این دستورالعمل در ۲ بخش و ۴ بند و ۸ تبصره در تاریخ : ۱۳۹۱/۰۴/۰۴ به تصویب شورای عالی کانون رسید.

 موارد تاثیر گذار در ارتقا و تمدید گواهینامه های پیمانکاران :

۱-توانایی و قدرت مالی شرکتها و پیمانکاران و اندازه سرمایه آنها :

به هر میزان که شرکت تلاش بیشتری در راستای افزایش میزان سرمایه نماید، به همان میزان هم می‎تواند انتظار اخذ گرید بالاتر را داشته باشد. به عبارت دیگر هر شرکتی به منظور کسب و سود تشکیل می‎شود اما این کسب سود بسته به میزان سرمایه‎ای است که برای آن صرف شده باشد. به هر میزان که سرمایه بیشتری برای تشکیل شرکت و انجام فعالیت‌های آن صورت گرفته باشد، به همان میزان هم سود شرکت افزایش می‎یابد. به تبع این امر نیز گرید شرکت قابل ارتقا می‎باشد.

۲-میزان مبلغی کلی که شرکت ها قرارداد بسته اند :

شرکتهای تازه تاسیس برای ثبت شرکت و اخذ گرید نیازی به ارائه سوابق خود ندارند و در مقابل نائل به کسب گرید پایین می‎شوند. شرکتهایی که سابقه بیشتری داشته باشند و یا در طی زمان سابقه فعالیت آنها افزایش پیدا کرده، می‎توانند در جهت ارتقا گرید شرکت، اقدام نمایند. برای این کار باید سوابق فعالیت شرکت به همراه تعداد قراردادهای موفق را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارائه دهند.

۳- نیروهای فنی و مهندسی یک شرکت و میزان سابقه کار مرتبط آنها:

چنانچه شرکتی با تعداد کمی افراد متخصص که سابقه کار آنها نیز پایین است، رتبه نازلی را از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اخذ نمایند، اما به مرور زمان تعداد این افراد رو به فزونی رود و همزمان میزان سابقه کار آنان نیز افزایش یابد، می‎توانند درخواست خود را مبنی بر افزایش گرید شرکت به سازمان مربوطه ارائه دهند.

۴-قدرت رسیدن به حد نصاب موردد نیاز و متناسب با هر رشته:

یکی دیگر از شرایط ارتقا رتبه کسب حد نصاب لازم و متناسب با هر رشته قرارداد انجام شده می‎باشد. به این معنا که سازمان مدیریت و برنامه ریزی شرکتها اخذ گرید را در ۱۱ رشته:

۱- ساختمان

۲- راه

۳- حمل و نقل

۴- تاسیسات

۵- کشاورزی

۶- آب

۷- مرمت آثار باستانی

۸- کاوش‌های زمینی

۹- ارتباطات

۱۰-نفت و گاز

۱۱- نیرو

اعلام کرده است که برای اخذ گرید در هر رشته متفاوت از دیگری می‎باشد.

جهت اخذ رتبه و رتبه بندی شرکت ها ثبت شرکت و برند با ما تماس بگیرید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *